Programovanie robotov sa vyvíja rovnako dynamicky ako samotné roboty. Zatiaľ čo v minulosti bolo programovanie doménou len úzkeho kruhu špecialistov vďaka používaniu komplexných technických jazykov, dnes už otvára dvere aj širšiemu publiku. Svet robotiky prechádza od nízkoúrovňového programovania k intuitívnym a užívateľsky prívetivejším metódam. Ako sa menia možnosti pre operátorov, programátorov a dokonca aj laikov? Tomu sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch.

Jazyky, ktoré formujú budúcnosť robotiky

●     Od nízkoúrovňových k vyšším jazykom

Nízkoúrovňový programovací jazyk, úzko spätý s technickým strojovým kódom, vyžaduje vysokú mieru pozornosti. Zároveň sa vyznačuje aj veľmi nízkou mierou abstrakcie. Vytvorený program je relatívne neprenosný a viazaný na určitý typ architektúry systému. Preto sa často označoval aj za „hardvér“ systému.

Naopak, vyššie programovacie jazyky ako Pascal, C, Visual Basic, alebo Python prinášajú väčšiu abstrakciu a univerzálnosť.

●     Intuitívne blokové programovanie

Samostatnú kapitolu v dejinách programovania tvoria  blokové, intuitívne metódy. V súčasnosti sa učí programovanie už od mladého veku prostredníctvom grafických blokov, ktoré umožňujú študentom a dokonca aj žiakom základných škôl zoznámiť sa s logikou programovania „de facto“ hrou. Tento prístup sa osvedčil aj pri programovaní kolaboratívnych robotov, kde umožňujú jednoduché programy rýchle a efektívne zmeny.

Online versus offline programovanie robotov

●     Online programovanie v praxi

Tradičné online programovanie robotov sa vykonávalo priamo na ovládacom paneli robota. S rozvojom technológií sa tento proces výrazne zjednodušil a zefektívnil, no pre komplexnejšie úpravy a prípravu programov sa začalo využívať offline programovanie.

●     Offline programovanie – budúcnosť robotiky

Offline programovanie, ako napríklad pomocou softvéru RobotStudio od spoločnosti ABB, umožňuje programátorom vytvárať a testovať robotické aplikácie bez zásahu do reálnej výroby. Tento prístup šetrí čas, znižuje riziko chýb a umožňuje efektívnejšie využitie robotov.

Skúsenosti nezávislých integrátorov potvrdzujú, že RobotStudio je výborný nástroj na programovanie robotov. Tieto špecializované programovacie prostredia využívajú vyššie programovacie jazyky, v prípade ABB je to Rapid, (väčšina softvérov na programovanie robotov je podobná Pascalu, C, Basicu a štruktúrovanému textu).

Programovanie pre každého: Intuitívne grafické bloky

S nástrojmi ako Easy Wizard Programming od ABB môže teraz aj človek bez predchádzajúcich skúseností s programovaním vytvoriť funkčný program pre robota. Stačí len vybrať a pretiahnuť do programu ikony s konkrétnymi funkciami. Tento prístup otvára dvere k rýchlejším a flexibilnejším zmenám v produkčnom procese.

Zložitejšie robotické aplikácie je možné vytvoriť offline a v prostredí RobotStudia – všetko je možné otestovať ešte pred nasadením, vyladiť možné kolízie, docieliť najrýchlejší cyklový čas, čo je jedným z cieľov robotizácie a automatizácie.

V prípade malých kolaboratívnych robotov je však Easy Wizzard vhodným riešením. Kolaboratívny robot nepotrebuje oplotenie, žiadnu ďalšiu pridanú bezpečnosť a programovať ho možno štandardným štýlom programátora, alebo jednoducho prostredníctvom Easy Wizzard.

Vizualizácia a interakcia: HMI a GUI

Vytvorenie efektívneho rozhrania medzi človekom a strojom (HMI/GUI) je pre úspešné programovanie robotov kľúčové. Aplikácie ako Screen Maker v RobotStudiu od ABB uľahčujú tvorbu intuitívnych a používateľsky prívetivých rozhraní.

Pripojte sa k revolúcii v programovaní robotov

Robotika a programovanie robotov neustále posúvajú hranice toho, čo je možné. Či už ste nadšeným technikom, programátorom alebo len zvedavým laikom, svet robotiky má niečo pre každého. S novými, intuitívnymi nástrojmi a prístupmi k programovaniu sa otvárajú dvere k nekonečným možnostiam inovácií a zlepšení v každom odvetví.

(Visited 274 times, 1 visits today)