Nedostatok kvalifikovaných zamestnancov je aktuálnym problémom doby. Zasahuje takmer všetky výrobné oblasti – od potravinárstva, cez nábytkársky a drevospracujúci priemysel až po automobilový sektor. Jedným z jeho riešení môže byť automatizácia a robotizácia. Oba pojmy sa skloňujú čoraz častejšie, no mnohokrát sú vnímané ako synonymá. Rozdiely tu však existujú a my sa na ne teraz pozrieme.

 

Aké sú dôvody zavádzania automatizácie?

V súčasnej dobe sa mení predovšetkým motivácia na jej zavádzanie. Zatiaľ čo ešte pomerne nedávno firmy a inštitúcie pristupovali k implementácii automatizačných riešení výhradne z dôvodu zvýšenia produktivity práce, dnes sú ich dôvody oveľa širšie.

Okrem zvyšovania produktivity sa väčší dôraz kladie na zvyšovanie kvality, znižovanie nákladov, ale v súčasnosti aj vyrovnávanie sa s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Ten núti zamýšľať sa nad robotizáciou a automatizáciou aj firmy, ktoré doteraz o tom vôbec neuvažovali. Zvyšovanie produktivity a stability výroby sa potom javí len ako pridružený benefit.

 

Čo je automatizácia?

Automatizácia je technický odbor, ktorý sa zaoberá riadením v podstate akýchkoľvek technologických procesov (aj robotizovaných) – či už v prevádzke chemickej, potravinárskej, alebo napríklad farmaceutickej, alebo v prevádzke domácnosti (regulácia teploty, vlhkosti, vetrania, svietenia…).

Pri automatizácii môžeme na diaľku procesy nielen spúšťať, ale aj ovládať a regulovať zariadenia pripojené do procesov. Na rozdiel od jednoduchého zapnutia a vypnutia, pri ovládaní a regulovaní sú potrebné merače, snímače, kontrola výstupov procesov (teploty, otáčok, tlaku, atď) určitého zariadenia, a ich činnosť sa automaticky (softvérom) reguluje podľa týchto výsledkov.

Automatizácia je tak v podstate sústava niekoľkých stupňov riadenia, kombinácia vrcholového riadiaceho a kontrolného softvéru so systémom, ktorý kontroluje a koordinuje konkrétne fyzické stroje a zariadenia.

 

Čo je robotizácia?

Naproti tomu robotizácia sa koncentruje na nasadenie robotov do výrobného procesu. Nahrádzajú tam činnosť človeka na základe vloženého programu, algoritmu. Priemyselný robot je nástrojom automatizácie a dnes už býva súčasťou širšieho automatizačného celku, napríklad automatizovanej výrobnej linky. Môžu to byť však aj samostatné bunky konkrétneho výrobného cyklu, alebo môže ísť o roboty zreťazené do komplexnejšej robotizovanej linky, ktoré dokážu presahovať jednu výrobnú činnosť.

Uplatnenie tu tak potom okrem priemyselných robotov nájdu napríklad aj autonómne vozíky na prenášanie materiálu, roboty na/vyskladňovanie materiálu, autonómne mobilné roboty kolaboratívne roboty – všetko v koordinovanej symbióze. Obsiahnu tak nielen samotnú výrobu, ale aj súvisiace logistické procesy.

 

Rozdiel medzi riadením robota a integráciou do riadiaceho systému

Spojenie softvérových riadiacich programov s robotickými zariadeniami poskytuje veľmi silný nástroj. Kedysi „ostrovné“ riešenia sa spájajú do centralizovaných riadených celkov.

Vyspelé softvérové roboty dnes umožňujú prevziať riadiace funkcie a integrovať riadiace systémy jednotlivých zariadení (keď každé zariadenie – stroj, robot, CNC má vlastný riadiaci systém) do jedného automatizovaného celku. Umožňujú synchronizáciu, správu dát, priepustnosť komunikačnej linky, bezpečnosť a pod.

 

Spojenie robotickej a automatizačnej špičky

Dlhoročný vývoj robotov ABB, ako aj automatizačných platforiem dcérskej spoločnosti B&R umožnili vytvoriť technológiu pre výrobcov strojov a liniek, ktorá posúva využívanie robotov v automatizácii na vyššiu úroveň. Synchronizácia robotických ramien s ostatnými časťami stroja v mikrosekundách, jeden program pre PLC a robot, jednotná funkčná bezpečnosť a vizualizácia, spoločný systém parametrov a správa alarmov pre celú linku tak už nie sú len víziou. Riadiace systémy B&R, a predovšetkým nové riešenie KEPLAN, sú automatizačným nadstavbovým softvérom s pomerne intuitívnym prostredím, v ktorom si operátor na displeji vyskladá potrebnú činnosť a skoordinuje aj ďalšie riadiace systémy pripojených zariadení.

 

ABB pomôže a zjednoduší procesy firiem

Výhodou spojenia dvoch špičkových spoločností je zjednodušenie, ktoré sa tak preukáže v praxi. Odborníci ABB tak pripravia pre klientov nielen roboty, ale celý automatizačný projekt – vrátane riadiaceho a aplikačného softvéru šitého na mieru či potrebného hárdvéru.

Projekt navyše zvizualizujú vo virtuálnom prostredí, vychytajú detaily, postavia a otestujú v ABB. Následne môžu u zákazníka tieto procesy implementovať do jeho zabehnutého systému. V prípade potreby ho prepoja s existujúcimi plánovacími softvérmi fabriky, ktoré tak budú získavať zozbierané dáta zo strojných a výrobných zariadení automaticky.

(Visited 14 times, 1 visits today)