Roboty na elektrický pohon boli stále miernym rizikom. Žiadna firma nič také komerčne nepredávala, všetci využívali hydrauliku. Našli sa však výmyselníci.
Björn Weichbrodt v spoločnosti ASEA (neskôr ABB) viedol v decembri 1971 tím kolegov s úlohou vyrobiť prvý priemyselný robot tohto koncernu. Nikto neočakával nič iné ako hydraulický robot, ale Björn si rozpracoval dva paralelné koncepty – hydraulický aj elektrický. ASEA váhala, či vyskúšať niečo nové, všetky dovtedy predávané roboty fungovali predsa na hydrauliku… Hoci bolo nutné si priznať, že boli veľmi pomalé a ani presnosť nebola ich silnou stránkou. Možno aj tieto fakty majiteľov koncernu presvedčili a rozhodli sa krokom do elektrického neznáma zariskovať.
Tím 18 technikov na čele s Björnom začal začiatkom leta 1972 pracovať na novom prototype. Dôležitým krokom bolo umiestniť riadenie na nový osembitový mikroprocesor 8008, ktorý vyvinula vtedy ešte takmer neznáma spoločnosť Intel. Riadiaci program robota “obsadil” takmer celú jeho kapacitu.
No, to ma podrž, on ho berie!
Riaditeľ rodinnej inžinieringovej firmy Magnusson v južnom Švédsku Leif Jönsson prvý raz natrafil na spoločnosť ASEA v roku 1973 na veľtrhu v Štokholme. ASEA na ňom predstavila svoj prvý elektrický robot na svete riadený mikroprocesorom – IRB 6. Jönssona ihneď zaujal, pretože v ňom videl veľký potenciál k zvýšeniu kapacity svojej výroby. “Vezmem ho,” šplechol Jönsson. Vystavovatelia takmer spadli z nôh, vo sne ich niečo také nenapadlo. Ani cenu zaň nemali vopred premyslenú. S Jönssonom sa však samozrejme dohodli a pár mesiacov po prvom robote si dal nainštalovať ešte ďalšie tri.
Bezpečné pracovné prostredie alebo vyššia produktivita sú jednými z hlavných dôvodov pre investíciu do robota dodnes. “Toto je špinavá, jednotvárna a stále sa opakujúca práca dookola,” rozpráva Leifov syn Mats, ktorý pracuje v spoločnosti svojho otca od roku 1980. “Leštiť rúru za rúrou je ťažká manuálna práca, ramená to cítia najviac. Predtým, ako sme sa odhodlali vyskúšať roboty, sme mali aj pár pracovných úrazov,” vraví Mats a odhaduje, že ich roboty IRB 6 sú podľa neho zhruba o 25 až 30 % produktívnejšie ako človek. “Zamestnanec s dlhoročnou praxou by v rýchlosti možno rovnaké tempo ako robot zvládol, ale rozdiel je v tom, že robot nepotrebuje pauzu.”
Žiadny oddych, žiadne voľno
Rokmi zožltnuté novinové výstrižky zo 70. rokov, ktoré si spoločnosť Magnusson odložila vo svojich archívoch, sa pýšia titulkami ako napríklad “Vysnený pracovník zamestnávateľa: žiadny spánok, žiadna dovolenka, nikdy nie je chorý”. Keďže stále išlo o niečo pomerne nové a nepoznané, niektoré noviny sa k celej problematike postavili razantnejšie: “Bez šance: robot vás zbaví práce.” Mats vtedajšie úvahy ľudí potvrdzuje: “Roboty boli revolučnou novinkou a niektorí pracovníci sa o svoju robotu naozaj obávali.” Nič také sa však nestalo a o prácu nikto neprišiel. Zamestnanci, ktorí dovtedy oceľové rúrky manuálne leštili, sa mohli začať venovať iným pracovným zadaniam, ktoré ich bavili viac. A zisky stúpali.
V roku 1974 Leif Jönsson nasadil vo svojej firme Magnusson do výroby priemyselný robot a stal sa prvým zákazníkom spoločnosti ASEA, ktorý si od nej robot kúpil.
Za chvíľu sa po robotoch pýtal celý svet. Štyri roboty v spoločnosti Magnusson pracovali v 70. a 80. rokoch naplno každučký deň. “Môj otec končil svoje každodenné pracovné povinnosti o štvrtej, potom sa sem vrátil o desiatej večer a doplnil zásobníky,” vraví Mats. “Roboty pracovali ďalších 6 hodín. To bolo vtedy jediným obmedzením, aby sme ich mohli nechať bežať bez pomoci – zásobníky sme museli doplniť novými rúrami a o výmenu sa hlásil aj opotrebovaný brúsny papier.”
Mats nedal na roboty dopustiť ani po 40 rokoch ich práce. “Po dokopy takmer 8 miliónoch cyklov stále fungujú viac-menej bez údržby, len sem-tam ich skontrolujeme.” Mats by ich nevyvážil ani zlatom, takú majú preňho hodnotu, hoci stále fungujú na dávno zastaralom riadiacom systéme S1. “Ani nemáme potrebu systém upgradovať, veď roboty robia stále tú istú robotu ako pred 40 rokmi,” povedal Mats. “A ani by to nešlo. Na tento riadiaci systém žiadny notebook nepripojíme.”