Prešlo vyše 45 rokov od “narodenia” nášho prvého priemyselného robota. Vtedy sme síce ešte neboli tak úplne ABB, ale je to podobné, ako keď niekomu napríklad poviete, že ste spolovice Švéd. V tomto prípade to bolo tak, že švédsky koncern ASEA (ktorý sa neskôr zlúčil so švajčiarskou spoločnosťou BBC a spoločne vytvorili ABB) predstavil v roku 1974 prvý priemyselný robot IRB 6. Príbeh robotiky sa práve začal.

IRB 6 bol prvý plne elektrický robot s mikroprocesorom, ktorý bol dostupný pre zákazníkov na celom svete. Išlo teda o historicky naozaj významnú mašinu. Odvtedy sa robotika výrazne vyvinula, technológie roboty zjednodušili a teraz takmer neexistujú prekážky k ich využitiu.

Kým kedysi slúžli priemyselné roboty skôr na to, aby si spoločnosti poradili s jednoduchými a monotónnymi činnosťami v nebezpečnom prostredí, dnes sa veľké synchronizované robotizované systémy pohrajú aj s veľmi sofistikovanými úlohami.

Hmm, veď to je niečo ako robot

Prvučičký priemyselný robot vstúpil na scénu v roku 1961. S touto ideou prišiel ešte v roku 1956 Joseph Engelberger, keď na party stretol vynálezcu Georgea Devola a ich rozhovor sa začal točiť okolo Georgeovho ostatného vynálezu – naprogramovaného stroja na prekladanie súčiastok. “Hmm, veď to znie ako robot,” vykríkol nadšený Engelberger, ktorý bol vášnivým fanúšikom sci-fi príbehov Isaaca Asimova a vždy bol robotmi fascinovaný.

V spomínanom roku 1961 ukázal Engelberger svetu robota “Unimate 1900”. Stalo sa tak na veľtrhu v Chicagu a o ďalších päť rokov bol už Unimate taký populárny, že ho diváci všade na svete mohli zazrieť v Tonight Show slávneho amerického moderátora Johnnyho Carsona. V live vysielaní Engelberger ohúril divákov, keď im so svojím robotom predviedol odpálenie golfovej loptičky priamo do pripravenej šálky, čapovanie piva a nakoniec Unimate 1900 dirigoval hudobnú kapelu.

Na poli priemyslu, kde sa mal robot primárne presadiť, mu k sláve dopomohol automobilový koncern General Motors, ktorý si čoskoro “našliapol” na cestu najautomatizovanejšej fabriky na výrobu áut na svete. Roboty Unimate, ktoré boli určené na bodové zváranie, pomohli fabrike dosiahnuť doposiaľ nepoznanú rýchlosť výroby 110 áut za hodinu. To bol vtedy dvojnásobok oproti konkurenčným firmám! Európske automobilky viac neváhali, nasadli na rovnakú vlnu a Engelberger – ten vyťažil najviac, keď sa ukázalo, že okrem rýchlosti produkcie sa ďalším prínosom robotizácie stala aj bezpečnosť pri práci.

Náš prvý

Hydraulika bola hlavnou technológiou v segmente priemyselných robotov až do roku 1973, kedy švédska firma ASEA vyvinula plne elektrický IRB 6. Tento priemyselný robot s nosnosťou 6 kg bol unikátnym vďaka svojmu novému pohonu, no vynikal aj svojou antropomorfnou konfiguráciou a inovatívnym zapojením mikroprocesora pre presné riadenie.

IRB 6 prišiel s novými štandardmi v ploche, ktorú zaberal, v rýchlosti a opakovateľnosti a za chvíľu sa vo svete začali objavovať nové imitácie robota. Bodové zváranie sa stalo hlavnou oblasťou robotizácie a nový IRB 90 z roku 1982 mal slúžiť presne na túto aplikáciu. Tento 6-osový mechanizmus s integrovaným vodným, vzduchovým a elektrickým napájaním zabudovaným do ramena znamenal pre oblasť bodového zvárania veľkú revolúciu.

O našom prvorodenom sa dočítate viac aj tu.

Akú farbu by ste chceli?

Roboty si za chvíľu našli cestu aj k lakovaniu. V roku 1985 predstavila ASEA prvý plne elektrický lakovací robot TR 5000 a v 90. rokoch vyvinula, už zlúčená, firma ABB tzv. CBS systém – dávkovanie so striekacím zvonom so zásobníkmi, ktoré dodáva robotu potrebný objem laku do zásobníka, čím automobilové závody výrazne ušetrili na náteroch, a tým pádom aj na financiách a emisiách. Asi o ďalších 10 rokov vyrobila ABB nový revolučný lakovací robot, ktorý zmenšil v automobilovom segmente plochu lakovacích kabín a namiesto 4 robotov potrebovali firmy na tento účel už len dva. Spoločnosti usporili až 50 % energetických nákladov svojich lakovacích kabín a emisií CO2.

Meníme smer

Eleganciu konštrukcie IRB 6 s jeho kinematikou môžeme v robotoch ABB vidieť dodnes. Zmenila sa však ich rýchlosť, presnosť a plocha. Dôležitým krokom vpred bola tiež “zmena” jednosmerného prúdu na striedavý, čím sa motory robotov zmenšili, dosiahli väčšiu silu, predĺžila sa ich životnosť a zjednodušila údržba. Bolo to presne to, čo užívatelia očakávali.

Nastal vek priemyselného robota.

(Visited 760 times, 1 visits today)