To, že chcete niekoľko výrobných procesov zautomatizovať za pomoci robotov, je prvým rozhodnutím na ceste k vyššej efektivite výroby vašej firmy. Špecialisti na robotizáciu a automatizáciu s náležitými skúsenosťami vám určite poradia, no ako si vyberiete toho svojho dodávateľa?

Dodávateľ robotov a automatizačných riešení je dôležitým faktorom vo vašom rozhodnutí robotizácie, ktoré vás bude ovplyvňovať aj po úspešnom ukončení samotnej realizácie. Vaša výroba bude určite efektívnívnejšia, to je pozitívna správa, lenže treba myslieť dopredu: aké budú náklady na ďalší servis, budeme niečo dodatočne meniť, je riešenie dostatočne flexibilné aj do budúcnosti,….? Už pri voľbe dodávateľa by ste totiž mali myslieť na toto všetko. Určite sami oceníte a poznáte rozdiel v tom, či vám niekto tovar len dodá, alebo vám k nemu „pribalí“ napríklad aj know how skúsenej firmy, otestovanie riešenia bez nutnosti odstávok vo výrobe a, ako ináč, rýchly a spoľahlivý servis – samozrejme vtedy, keď to súri najviac 🙂 Často totiž býva zvykom, že si máte zavolať cez hotline niekam do „Azerstanu“.

Čo teda treba mať dopredu premyslené, keď sa rozhodujete pre svojho dodávateľa robotického riešenia? Ponúkame vám 6 tipov, ktoré pomôžu urobiť vašu výrobu oveľa viac efektívnou:

1. Nezabúdajte na maličkosti robotického riešenia, inak vaše náklady porastú

Vyberte si skúseného dodávateľa s mnohoročnými skúsenosťami a prístupom k širokej globálnej databáze automatizačných a robotických aplikácií. Ponúkne vám riešenie s dopredu premyslenými detailami, pretože sa to už naučil na podobných prípadoch z minulosti.

Nielen integrátor, ale aj my ako výrobcovia ABB robotov vieme zákazníkom predložiť kompletné riešenia automatizácie a robotizácie. Navyše s integrátormi aktívne spolupraceme a navzájom si poskytujeme rady z našej vlastnej, ale aj medzinárodnej skúsenosti. Ak si aj vyberiete dodávateľa, ktorý nie je zároveň výrobcom, no venuje sa výhradne integrácii zariadení do uceleného riešenia, preverte si jeho možnosti prístupu k reálnym skúsenostiam výrobcu priemyselných robotov. A vlastne aj samotného výrobcu z pohľadu kvality jeho lokálneho zázemia. Rady skúseného špecialistu vždy oceníte.

2. Rýchlosť reakcie

Súrne potrebujete servisný zásah? Nebodaj máte odstávku vo výrobe? Do hry vstupuje vzdialenosť servisného technika od vás. Vašu výrobu určite potrebujete nakopnúť čo najskôr, pomoc teda určite príde rýchlejšie zo Slovenska ako z inej krajiny. Ozajstnú lokálnu podporu vášho dodávateľa oceníte a rozhodne to nemá byť len formou hotlinu cez telefón.

Ďalšou možnosťou je vytvorenie servisnej skupiny vyškolenej dodávateľom. Náklady vám ale týmto riešením výrazne porastú, pretože ho budete platiť aj „na sucho“, to znamená aj vtedy, keď ho práve vôbec nepotrebujete. Opäť sme teda pri tom, že dodávateľ s plnou lokálnou podporou je veľkým prínosom.

3. Skúsenosti, znalosti, referencie

Často sa stane, že riešenie je už na svete a je zbytočné vymýšľať vymyslené. Môžete sa inšpirovať v hotovej databáze aplikácií. Samozrejme platí, že čím širšia databáza skúseností, referencií a aplikácií dodávateľa, lokálnych aj svetových, tým väčšia šanca nájsť v nej vhodné riešenie. Niekedy na prvý pohľad neštandardná aplikácia mohla už niekde vo svete uzrieť svetlo sveta. Nadnárodné technologické firmy svoje aplikácie zdieľajú cez rôzne interné success stories, a tak v dnešnej dobe nemusí byť problém vystopovať zahraničného kolegu, ktorý sa pod dané riešenie podpísal na druhom konci sveta, hoci aj v priebehu niekoľkých minút a poradiť sa s ním.

4. Virtuálny skok do reality

Najefektívnejším riešením bude naprogramovať automatizačnú linku s robotom bez nutnosti finančne nákladnej odstávky vo výrobe. Zistite si teda, ako bude váš dodávateľ softvérové riešenia navrhovať a testovať. Programy s možnosťou offline simulácií celých automatizačných liniek, ako napr. ABB RobotStudio, zjednodušujú proces a hlavne, šetria drahocenný čas. A navyše, s takýmito softvérovými programami neskôr v skutočnom nasadení prakticky neviete urobiť chybu. Robotizovanú linku spustíte do chodu až po odtestovaní funkčnosti všetkých zariadení, procesov, jednotlivých cyklov, detegovania možných kolízií či prípadných mechanických problémov, ktoré by sa mohli objaviť. Pomocou virtuálnej reality sa nielenže ponoríte do názornej ukážky fungovania budúcej linky, ale lepšie cez ňu tiež odladíte a vychytáte muchy.

5. Požičanie robota a testovanie v inžinierskych priestoroch

Preverte si možnosti testovania aplikácie. pretože môžete natrafiť aj na integrátorov, ktorí ich navrhujú „od stola“. Zariadenia určené pre vašu linku priamo nevlastnia a ani nimi nedisponujú vo svojich priestoroch. S tým súvisí ďalší krok – otestovanie naprogramovanej výrobnej linky nebude môcť prebehnúť. Vtedy stojí za to zistiť možnosti priamo u dodávateľa integrovaných robotických zariadení. Tí nápomocnejší zabezpečia integrátorovi v rámci spolupráce zapožičanie robota na odtestovanie a tiež mu sprístupnia ich vlastné testovacie priestory s plne vybavenými robotickými bunkami s dopravníkmi, bezpečnostnými prvkami a ďalším doplnkovým vybavením. Aj vy aj integrátor tak výrazne eliminujete nečakané prekvapenia priamo na mieste.

6. Dôležitosť školení

Dôležitým aspektom pri voľbe dodávateľa je samozrejme aj možnosti rôznych školení. Najviac sa dozviete v rozličných školeniach so širokým záberom. V tých zameraných na mechaniku rozoberiete celý robot do poslednej skrutky, školenia so zameraním na elektrinu vás oboznámia s rozvádzačmi a v programátorských školeniach sa pozriete na operatívne zmeny a zásahy. V ideálnom prípade vo vašich priestoroch, avšak na školiacich bunkách dodávateľa, aby ste si neblokovali svoje výrobné linky s nasadenými robotmi.

(Visited 183 times, 1 visits today)