Na trhu je technológia, pomocou ktorej robot nalakuje na vaše auto presne to, čo tam chcete mať vy. Hoci aj celé umelecké dielo.

Obmedzené možnosti farebnej škály pri kúpe nového auta a ich najčastejšie monochromatický vzhľad bude čoskoro minulosťou. Do slova a do písmena revolúciu prináša v tomto smere najnovšia technológia PixelPaint spoločnosti ABB.

Je žiarivým príkladom toho, ako robotická automatizácia a náš softvér RobotStudio dokážu vydláždiť cestu nielen pre udržateľnejšiu výrobu, ale aj prezentácii individuality a originality. Jemné umelecké diela, ktoré oslavujú originalitu a krásu ľudského ducha, dokáže robot na vozidlá replikovať do najmenšieho detailu. V tvare i farebnosti.

Lakovacie roboty spoločnosti ABB vybavené tisíckou trysiek v tlačovej hlave dokážu preniesť tvarovo nesmierne zložité umelecké dielo za menej ako 30 minút. Technológia PixelPaint demonštruje výnimočnú, jedinečnú precíznosť a rýchlosť pri zachytení a prenesení zložitých, prepracovaných detailov, ktoré by nebolo možné dosiahnuť ručne.

Robot, chlapec a zebra

K vytvoreniu prvého „motorizovaného“ umeleckého diela viedla spolupráca spoločnosti ABB s dvoma kreatívnymi umelcami – nadaným osemročným chlapcom Advaitom Kolarkarom z Indie a dubajským kolektívom digitálneho dizajnu Illusorr. Svojou kreativitou vytvorili umelecký podklad pre prvé art-auto na svete maľované (lakované) robotom. Technológia ABB PixelPaint bez ľudského zásahu absolútne dokonale preniesla na auto Advaitov obraz „Zebra Utopia“ ako aj trojfarebné geometrické vzory dizajnérov Illusorru. Od základov sa tak mení proces nanášania laku na vozidlo a otvára cestu k udržateľnej personalizácii a individualizácii v automatizovanom procese lakovania vyrobených vozidiel.

robot pixelpaint

robot lakuje auto

Umelecké dielo “Zebra Utopia” od Advaita Kolarkara práve prenáša robot na auto pomocou technológie PIxelPaint

 

Viacfarebné lakovanie automobilov je tradične namáhavý a nákladný proces zahŕňajúci viaceré fázy maskovania a odmaskovania, ale nová technológia umožňuje detailnú, farebnú a presnú replikáciu akéhokoľvek grafického návrhu. Starostlivo vybranú farbu či farby a najmä ich kombinácie je možné nanášať rýchlo a takpovediac jedným vrzom. Teda pri jednej aplikácii farieb naraz.

Láska k svojmu autu (aj životnému prostrediu)

Dizajnérska scéna víta nové možnosti s nadšením. Uznávaný automobilový dizajnér Ian Callum, zodpovedný za dizajn Aston Martin Vanquish a nedávno aj prelomového Jaguaru I-Pace, označil novú ponuku lakovania vozidiel – so všetkými možnosťami individuálneho dizajnu – takmer za neuveriteľnú. Upozornil na zvyk človeka emocionálne sa pripútať k štvorkolesovému tátošovi a na rastúce očakávania personalizácie v tejto súvislosti.

Okrem výsostne estetického dojmu zvyšuje však technológia PixelPaint aj udržateľnosť výroby. Odstraňuje potrebu maskovacích materiálov a dodatočného vetrania, znižuje emisie a zároveň šetrí vodu a energiu. Lakovacia hlava, ktorá je riadená softvérom RobotStudio od ABB, pohybom veľmi tesne kopíruje karosériu vozidla, a zabezpečuje tak, že sa 100 percent farby nanesie na auto bez rozprašovania do vzduchu. Rôzne farby laku sa nanášajú rýchlo, pričom výrobok prechádza lakovňou iba raz. Pre výrobcov automobilov to môže skrátiť výrobný čas o polovicu a znížiť náklady až o 60 percent.

Automobilový priemysel vstupuje do novej éry. Automobilky zvažujú nové spôsoby práce pri prechode na elektrické vozidlá, prispôsobujú ich meniacim sa potrebám a požiadavkám spoločnosti. Flexibilná automatizácia a najnovšie aj technológia PixelPaint, ktorá je jej súčasťou, je odpoveďou pre udržateľnosť dopravy v budúcnosti.

(Visited 18 times, 1 visits today)