Kedysi nezrozumiteľný jazyk výhradne pre vyvolených, dnes praktická zručnosť do každého „počasia“ a takmer každého zamestnania. Programovanie.

Jeho základy, logiku a princípy práce v IT prostredí  dnešní  škôlkári nasávajú v hrách, deti a mládež učia na základných a stredných školách. Niekde viac a niekde menej. Lepšie by však bolo viac. V budúcnosti budú totiž túto zručnosť určite potrebovať. Nielen v kancelárii a priemyselnej výrobe, ale aj v zdravotníctve, poľnohospodárstve či dokonca v službách. Robotika, automatizačné linky a umelá inteligencia si dnes razia cestu do všetkých odvetví. Či chceme alebo nie. Napomáhajú efektivite, produktivite, pracujú tam, kde je pre človeka pracovať ťažké, ale aj tam kde pracovať nik nechce alebo je nedostatok pracovných síl, alebo dokonca je to ekologickejšie. Tieto špičkové systémy musí však nielen niekto navrhovať, ale aj riadiť a kontrolovať. Znalosť základnej programovacej logiky a IT zručnosti tak prídu každému vhod. Hoci užívateľské rozhranie robotických zariadení sa čoraz viac zjednodušuje a programovanie robotov sa presúva do offline prostredia.

robotstudio abb robotika

Dobrým príkladom je programovací softvér pre simulácie a offline/online programovanie – ABB RobotStudio. Na trhu sa používa viac ako dvadsať rokov a aj za ten relatívne krátky čas tu vidno posun  zmien v používaní a jeho aplikácii. Urýchlil a aj zjednodušil prácu programátora i užívateľa. Ak to zoberieme ešte od archaického spôsobu programovania prostredníctvom diernych štítkov, cez programovanie výlučne prostredníctvom pomerne drobného displeja – flexpendantu, až k presunu od offline prostredia s prvkami virtuálnej reality, integrácie programovania a koordinácie súvisiacich zariadení do jedného systému, je to obrovský vývojový skok.

Až na mieste činu? Nie!

Niekomu sa to možno nezdá, ale možnosť naprogramovať automatizačnú linku s robotom na počítači, takpovediac „na nečisto“ bez nutnosti zastavenia výroby, je veľký posun. Je najlepším spôsobom ako dosiahnuť maximálnu návratnosť investícií do robotických systémov. Nielenže je práca v RobotStudio jednoduchšia a šetrí čas, ale chyba v reálnom nasadení sa prakticky spraviť nedá. Všetko, čo sa naprogramuje v pohodlí kancelárie, sa otestuje offline. Do prevádzky sa nasadzuje až po preverení a odsledovaní všetkých procesov zariadení, jednotlivých cyklov, detekcii možných kolízií, prípadne mechanických problémov, ktoré by mohli nastať.  Aj prostredníctvom virtuálnej reality, ktorej úloha nemusí byť len v názornej ukážke práce budúcej linky klientovi, ale aj v lepšom odladení a vychytaní múch a pripomienok klienta k naprogramovanej linke, ktorá sa má postaviť. Oproti minulosti je tak simulácia reálnej funkčnosti výrazne jednoduchšia. A nielen konkrétneho robota či linky. Ale aj ich okolia. Softvér totiž komunikuje s nadradeným systémom PLC, ktorý je súčasťou každej bunky zariadenia. Tak sa v jednom systéme dajú zladiť činnosti robota, dopravníkov, obrábacích strojov a ďalších spolu pracujúcich zariadení. Opäť sa výrazne skrátil proces inštalácie linky, keďže predtým k zosúladeniu dvoch „svetov“ – RobotStudia s PLC dochádzalo až na mieste činu u klienta.

Hop do virtuálnej reality

Za roky vývoja sa v rámci RobotStudia teda udialo veľa. Okrem iného sa softvér posunul aj v svojej jednoduchosti používania. Okolie robota  – dopravníky, stroje, nástroje robota –  sa už programujú nie textovo ako kedysi, ale v blokoch. ABB má predpripravené funkčné bloky, pomocou ktorých sa pomerne jednoducho, bez rozsiahlych a komplexných programátorských znalostí dajú naprogramovať pohyby zariadení. Len pár rokov dozadu bolo pomerne náročné naprogramovať objekty tak, aby sa vo virtuálnej realite hýbali, prípadne menili. Dnes programátor alebo zaškolený človek bloky natiahne do systému a s ich pomocou odsimuluje prakticky alebo takmer akýkoľvek proces.

V súčasnosti sme účastníkmi ďalšieho zlomového bodu v programovaní robotov. Do virtuálnej časti RobotStudia sa začal integrovať nový operačný systém ABB – Omnicore, na ktorom už nové kolaboratívne roboty ABB pracujú. Je lepšie pripravený na éru Industry 4.0, ktorá sa nesie v duchu cloudu, rýchlejších reakcií, prepájania systémov a s tým súvisiacou lepšou ochranou voči cudzím, neautorizovaným vstupom.

ABB RobotStudio je programovací softvér, ktorý dnes dokáže zvládnuť aj zaškolený človek s logickým myslením. ABB využíva vlastný programovací jazyk rapid, ktorý je kombináciou jazykov štruktúrovaného textu a „Céčka“. Prostredie je užívateľsky prívetivé a bežne sa využíva na školenie študentov stredných škôl a gymnázií. Čoraz viac sa k jeho užívaniu hlásia aj dievčatá a mladé ženy, ktoré integrácia IT do širokej škály života láka. RobotStudio im umožňuje prakticky zužitkovať svoje IT zručnosti, znalosti, kreativitu a predstavivosť. V študijnom programe Aj Ty v IT, ktorého je ABB súčasťou, programujú vlastné robotické aplikácie.

Ak by ste potrebovali ohľadom ABB RobotStudio akokoľvek poradiť alebo sa niečo opýtať, sme Vám veľmi radi k dispozícii.

 

 

(Visited 718 times, 1 visits today)