Pandémia nám zmenila nákupné zvyklosti. Podnietila nárast počtu eshopov a v zásade urýchlila vývoj elektronického obchodu. Odborníci hovoria, že skokom – tak o dva roky.  Rast online obchodovania však prináša výzvy pre spracovávateľov, prepravcov a doručovateľov objednávok. Tie majú byť čo najrýchlejšie prepravené, najmä v tzv. poslednej míli – z triediacej a expedičnej haly ku koncovému adresátovi. Cesty riešenia sú viaceré, lebo popri potrebnej rozvinutej základnej infraštruktúre, do ktorej patrí samotná preprava a sieť expedičných hál, možno celý proces triedenia urýchliť aj zapojením umelej inteligencie, automatizácie a robotizácie.

Zvládne robot vysokú variabilitu logistiky?

Ale je vôbec automatizácia a robotizácia pri takej variabilite a širokej škále kombinácií objednávok, tovarov, spôsobov doručenia a adresátov možná?
Súčasnosť dnes v eshopoch umožňuje rôzne kombinácie tovarov, platieb a aj doručenia. Zákazník si volí, či chce tovar prebrať doma, alebo ho vyzdvihne v kamennej predajni, zásielkovni či balíkomate a na ktorej adrese. Vzniká tak množstvo kombinácií, ktoré treba v expedičných centrách spracovávať.

Flexpicker robot

Distribučné centrá a logistické sklady musia na jednej strane zvládať balenie a manipuláciu s paletami určenými do maloobchodných regálov, a zároveň aj manipuláciu a balenie najrôznejších položiek smerovaných priamo k jednotlivým spotrebiteľom. Otázka, či je v prostredí takejto vysokej variability robotizácia a automatizácia vôbec možná, je teda na mieste. Určite áno. Najmä pokiaľ ide o nového delta robota IRB 390 FlexPacker ™ . Je o 35% rýchlejší ako jeho predchodca IRB 360-8/1130 FlexPicker, zvládne vyššie užitočné zaťaženie a hlavne, je flexibilnejší a ohybnejší – zvláda aj manipuláciu s balíkmi ukladanými na stojato. Skrátka ideálny pomocník na vysokorýchlostné triedenie a vychystávanie objednávok veľkej variability v logistických a distribučných centrách elektronického obchodu.

Okrem logistiky aj potraviny či liečivá

Štvor a päťosový variant delta robota IRB 390 FlexPacker, ktorý pripomína skôr pavúka než klasického robota, je šikovným manipulátorom s veľkým pracovným rozsahom. Ani vertikálne ukladané balíky a tovary mu problém nerobia. Je preto vhodný nielen do logistických hál, ale aj potravinárstva, farmácie, alebo akejkoľvek oblasti, v ktorej je potrebné baliť tovar pre spotrebiteľa. Môže sa osvedčiť pri mokrom i suchom balení potravín, nápojov, liečiv, hygienických a kozmetických produktov, atď. IRB 390 totiž spĺňa všetky potrebné hygienické normy.

Nápor a revolúciu spotrebiteľského dopytu umožňuje logistickým centrám zvládať len technologický pokrok. Nielen však rýchlosťou a zvýšením užitočného zaťaženia robota, ale aj možnosťou zapojenia umelej inteligencie.  V prípade robota FlexPacker je to robotický softvér PickMaster® Twin pre vizuálne riadené aplikácie náhodného poradia vyberania a balenia. Využitie softvéru PickMaster prináša obrovský potenciál zvýšenia produktivity. S jeho pomocou je možné simulovať baliace stanice a optimalizovať celý proces expedície, resp. chystania tovaru skôr, než sa reálne uvedú do prevádzky. Dokáže až dramaticky skrátiť čas uvedenia do prevádzky z dní na hodiny a čas zmeny baliaceho programu z hodín na minúty. Softvér tiež obsahuje výkonný systém farebného videnia, ktorý môže podporovať až 10 kamier na presné navádzanie na pozíciu a kontrolu prvkov.

Novinkou IRB 390 FlexPacker rozširujeme v ABB naše portfólio produktov pre automatizáciu, ktorá pomáha zvládať výzvy elektronického obchodovania. Ale nielen jeho. Nový robot je kombináciou rýchlosti, užitočného zaťaženia a obratnosti s už osvedčenou schopnosťou vysokorýchlostného vychystávania a balenia robota FlexPicker a zdokonalených schopností softvéru PickMaster Twin. S touto kombináciou budú zákaznícke linky pripravené na zvládanie rastu produkcie malých objemov vysokej rôznorodosti. Nielen logistika, ale aj výroba.

(Visited 40 times, 1 visits today)