Technológie a deti. Vraj to nejde úplne dokopy? My si myslíme niečo iné!

Odbúrajme predsudky tým, že deti čo najskôr zoznámime s technikou. Na prvom či druhom stupni základných škôl deti ešte často netušia, čo ich baví natoľko, aby sa tomu venovali v budúcnosti aj profesionálne. Poďme teda rozšíriť ich obzory čo najviac.

ABB je jedným z popredných technologických koncernov na svete. Chceme ísť s dobou a byť podporou pre školy vo vzdelávaní technických smerov. Spolupracujeme s viacerými strednými aj vysokými školami, ale pomaly si nachádzame cestu aj na základné školy, kde je vzdelávanie skôr všeobecné. Je tam teda obrovský priestor ukázať menším deťom, že technológie vedia byť veľmi pútavé.

Možno ste to zažili aj vy – keď ste si v deviatom, prípadne ôsmom ročníku vyberali, kam pôjdete na strednú školu, nepôsobili pre vás technické odbory skôr ako strašiak? Často sú totiž považované za príliš náročné a určené skôr pre chalanov. Čo ak by sme ale s určitou formou vzdelávania začali ešte predtým, ako k tomu vôbec príde?

Naprogramovať robota, to vie aj malý…!

Konečne do našej novej robotickej haly prišli deti! Prišli radi, pretože tieto deti už s technológiami tak trochu žijú tým, že navštevujú robotický krúžok, kde hravým spôsobom spoznávajú zábavné zákulisie techniky. A že sú medzi nimi chlapci aj dievčatá, to sme videli naozaj radi. Naši kolegovia z robotiky Marián a Simona previedli žiakov halou, čo-to si o robotike vypočuli a poďho na to najzábavnejšie – ovládanie robota!

Deti sa aj trochu báli. Nešlo ani tak o strach, že by to nezvládli, ale skôr o obavu, aby niečo nepokazili :-). Uistili sme ich, že z hľadiska bezpečnosti je všetko v úplnom poriadku a nič sa nestane. Teachpendant sa v rukách detí rýchlo premenil na hračku, pomocou ktorej si už za chvíľu naprogramovali svoju prvú mini trajektóriu.

Dve hodiny ubehli, deti pri “hraní” ani nezbadali, ako čas letí; takí boli z toho nadšení. Možno sa raz s nimi stretneme aj v budúcnosti počas ich študentských čias alebo neskôr, keď z nich už budú ozajstní programátori :-).

Budeme radi, keď sa k nám prídu pozrieť aj ďalšie základné školy. Ktorá to bude nabudúce?

(Visited 10 times, 1 visits today)