Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako vzniká meno produktu? Keďže od tohto roku máme v našom robotickom portfóliu dvoch „novorodencov“, možno ste zvedaví, prečo sa volajú práve GoFa™ a SWIFTI™.

Mená sú častou otázkou nielen u novonarodených detí ale aj pri nových výrobkoch, ktoré firmy uvádzajú na trh. Rozhodne sa nejedná o jednoduchú vec. Ako meno vybrať, je hotová veda! Aj my sme do úvahy museli brať kopec aspektov – od odlíšenia sa od konkurencie až po zaujímavé meno, ktoré bude dobre zapamätateľné, unikátne, vizuálne atraktívne a zároveň tématicky prepojené s našimi technológiami. Meno by tiež mohlo znieť príjemne rytmicky, no a potom sú tu ešte také perličky súčasnej modernej doby, ako napríklad to, či vybrané meno nemá už obsadenú internetovú doménu alebo profil na sociálnej sieti. Skĺbiť toto všetko dohromady, keď je na celom svete podaných vyše 10 miliónov prihlášok ochranných známok každý rok, veru nie je jednoduchou úlohou.

Každý nápad má svoje ALE

ABB, podobne ako v ďalších spoločnostiach pri vymýšľaní mena produktu, sme začali interným brainstromingom medzi kolegami, ktorí boli súčasťou celého vývoja nášho nového radu kolaboratívnych robotov. To nám síce čo-to napovedalo, ale ABB je predsa len profesionálom vo „vymýšľaní“ robotov a nie mien 😊 Do procesu sa teda zapojila externá agentúra. Keď sme jej pomohli pochopiť potreby a požiadavky našich zákazníkov, prišla s priam nekonečným množstvom návrhov. Sami sme neverili, koľko sa dá toho stále vymyslieť! Potom ale prídu všetky tie „ALE“.

  1. Je samozrejmé, že nie všetky mená sa nám zákonite musia páčiť. Prvé teda vypadávajú a zoznam sa redukuje.
  2. Nasleduje prekontrolovanie názvov z právnického uhla pohľadu, ktorý je veľmi dôležitým aj kvôli spomínanej ochrannej známke. V súčasnosti existujú desiatky tisíc rôznych produktov, ktoré nejakým spôsobom súvisia s robotmi a je náročné nájsť meno, ktoré doteraz nebolo registrované v rovnakej alebo podobnej oblasti. To nám podstatne zúžilo výber nového mena a v hre už naozaj zostali len názvy, ktoré by ste zrazu spočítali na jednej ruke.
  3. Po právnej kontrole ešte prichádza kultúrno-jazyková. Pre nás by meno možno znelo úžasné, ale čo ak v niektorom inom svetovom jazyku bude znieť smiešne či nebodaj až vulgárne? To nechce samozrejme žiadna firma a niekoľko takýchto zaujímavých príbehov z minulosti je pre nás dostatočným mementom, aby sme sa zaoberali aj kultúrnym prieskumom.

Jazyková kontrola potenciálnych mien našich nových kolaboratívnych robotov prebehla v 12 jazykoch a v 6 krajinách, ktoré sú pre ABB najväčšími trhmi. Počúvali sme, ako ľudia v týchto krajinách vybrané mená vyslovujú a pýtali sme sa ich, či v menách počujú nejaké negatívne konotácie. Asi sa budete diviť rovnako ako my, ale je takmer nemožné nájsť slovo, ktoré by malo, hoci aj niekde ďaleko v záhlaví, absolútne nulový vnem negativity alebo by neznelo v niektorých jazykoch smiešne.

  1. Po celom takomto procese už konečne nasledovala žiadosť o registráciu novej ochrannej známky a samozrejme tiež schválenie manažmentom firmy.

A víťazom sa stáva….

V našom portfóliu v súčasnosti nájdete tri rodiny kolaboratívnych robotov. Kým prvý z nich – YuMi® prišiel na trh už pred 6 rokmi ako prvý skutočne kolaboratívny robot na svete, tento rok sa k nemu pridali GoFa™ a SWIFTI™. A čo teda ich mená predstavujú?

YuMi® = You and Me.

  • Ty a ja. Obaja môžeme spolupracovať spolu v tom istom priestore bez akýchkoľvek bariér, sme predsa kolegovia. Máme pred sebou nekonečné možnosti automatizácie: od montáže malých súčiastok až po testovanie bankomatov.

GoFa™ = Go Far. Go Faster. Go Further.

  • Dosiahni ďalej. Dostaň sa tam rýchlejšie. Choď za hranice očakávaní. Nosnosť robota až do 5 kg, dlhý dosah, maximálna bezpečnosť a jednoduchá prevádzka robota dostanú váš biznis na úplne novú úroveň.

SWIFTI™ = Superior speed

  • Maximálna rýchlosť. Spojte ju s bezpečnou spoluprácou človeka s robotom bez akýchkoľvek kompromisov. Majte to najlepšie z oboch.

 

Tak čo? Páčia sa vám tieto mená?  Veríme, že sme ich vybrali dobre a presne opisujú to, aký dojem vo vás majú zanechať nielen ako slová samotné ale hlavne ako špičkové kolaboratívne roboty, či už do veľkých výrobných podnikov alebo do menších rodinných firiem.

kolaboratívne roboty ABB gofa swifti yumi

(Visited 451 times, 1 visits today)